STÁŽE

HomeSTÁŽE

Náš stážový program pomáha študentom vysokých (hlavne technických) škôl vycestovať až do viac ako 80 krajín sveta. Absolvovanie odbornej stáže v zahraničných spoločnostiach alebo v akademických inštitúciách rozširuje študentom ich odborné a jazykové znalosti, taktiež získavajú priateľov, kontakty a skúsenosti, ktoré neskôr využijú vo svojom zamestnaní. Vďaka výmennému programu absolvuje odbornú stáž v zahraničí viac ako 5000 študentov ročne.

Ako na to?

Hlavné obdobie, kedy sa študenti prihlasujú na stáže je Október-November, pričom prvý krok je absolvovať jazykový test.

Prvým krokom pre získanie stáže je absolvovanie jazykového testu. Maximálny počet bodov je 50, pričom je potrebné získať minimálne 30.

Ponuky sa menia z týždňa na týždeň a preto ak si nenašiel svoju vysnívanú stáž teraz, nezúfaj a prezri si ponuku znova neskôr. Najviac ponúk pribúda v marci až máji.

Pôsobíme celosvetovo a tak je u nás možné nájsť ponuky z viac ako 80 krajín sveta.

Poplatok za stáž pokrýva výdavky za získanie a sprostredkovanie stáže.

V tejto sekcii nájdeš najčastejšie otázky o stážovom programe. V prípade, že máš doplňujúce otázky, napíš nám na exchange@iaeste.sk a my sa ti budeme snažiť čo najrýchlejšie odpovedať.

Pôsobíme celosvetovo

Povedali o nás

V Českej republike som absolvovala stáž na univerzite, kde som sa venovala práci v laboratóriu. Spolubývajúce boli super, a spolu sme si pravidelne pripravovali jedlá alebo navštevovali kino. Členovia IAESTE mi pomohli sa ubytovať a ukázali mi cestu na univerzitu, kde som pracovala a tiež boli ochotní pomôcť s hociktorým problémom. Dostala som aj welcome balík, ktorý bol plný zaujímavých vecí. Práca v laboratóriu bola pestrá a a zaujímavá. Získala som veľa užitočných skúseností a poznatkov, ktoré určite využijem v budúcnosti. Kolegovia boli veľmi prívetiví a ochotní pomôcť. Okrem toho som ochutnala aj niektoré tradičné české jedlá, ako je trdelník a vepřo knedlo zelo. Celkovo vzaté, táto stáž bola pre mňa obohacujúcim a nezabudnuteľným zážitkom, ktorý mi otvoril nové možnosti a priateľstvá.

Lucia

Česká Republika

Stáž mi dala možnosť spoznať zaujímavých ľudí z rôznych krajín sveta a vďaka nim vidieť pohľad na život z inej perspektívy. Taktiež som mal možnosť pracovať na rozsiahlom projekte čo bolo pre mňa obrovským prínosom. Môj nadriadený mal veľmi pozitívny prístup a snažil sa mi vždy ochotne pomôcť. Popri práci a vzdelávaniu sa mi vďaka 6-hodinovému pracovnému času zostalo dostatok voľného času na spoznávanie Malty.

Peter

Malta

Cez leto som absolvoval trojmesačnú stáž v Nemecku na univerzite v Chemnitze. Pracoval som na projekte spolu s jedným doktorandom. Naučil som sa veľa užitočných vecí súvisiacich s mojim odborom. Ubytovaný som bol na miestnom študentskom internáte čo bolo super. Univerzitu/prácu som mal blízko a taktiež som vďaka internátu mal možnosť spoznať nových ľudí. Cez víkendy sme sa nenudili lebo spolu s ostatnými stážistami sme si pravidelne zorganizovali výlety. Skoro každý víkend sme sa zúčastňovali IAESTE eventov v iných mestách. Predtým som už absolvoval jeden rok Erasmus, ale napriek tomu stáž bol úplne iný zážitok a určite by som každému odporučil si to vyskúšať.

Zsolt

Nemecko

Jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla prihlásiť na IAESTE stáž, bolo získať skúsenosti v odbore, ktorý študujem. Túto skvelú možnosť mi poskytla organizácia IAESTE a to priamo na jednej z najlepších univerzít vo Veľkej Británii, St Andrews University. Môj placement sa nachádzal na Univerzite St. Andrews a výskum sa orientoval na syntézu potencionálnych liečiv. Čo sa týka mojich aktivít po práci, môj voľný čas som trávila so spolubývajúcimi z mojej rezidencie alebo prechádzkou/behom po pláži a objavovaním mestečka. Táto stáž bola skvelá príležitosť ako získať nové skúsenosti a posunúť sa ďalej v osobnom rozvoji. Odporučila by som to každému študentovi, ktorý túži skúsiť pracovať v medzinárodnom tíme a vytvoriť si priateľstvá a kontakty po celom svete.

Dominika

Veľká Británia

Pri výbere mojej IAESTE stáže som sa rozhodla pre Jordánsko. Jednou vetou by som mohla zhrnúť, že som precestovala celé Jordánsko od najsevernejšieho bodu až po najjužnejšie položené mesto počas šiestich týždňov. Každý víkend nám organizovali výlety, nebol jediný víkend taký, že by sme nemali čo robiť. Zobrali nás na rozhranie Palestíny a Sýrie, kúpali sme sa v mŕtvom mori, brodili sme sa v rieke Jordan k vodopádu, videli sme rímske mestá, o ktorých nám povedali históriu, viezli sme sa v autách po safari a po púšti, kúpali sme sa v červenom mori, objednali sme si vilu s bazénom a navštívili sme aj Petru. Stáž v Jordánsku mi dala veľmi veľa. Videla som naozaj veľký kus krajiny za krátky čas, spoznala úžasných ľudí a naučila som sa aj niečo nové o inej kultúre. Zážitky budem mať na celý život.

Daniela

Jordánsko

PARTNERI IAESTE